piątek, 25 kwietnia 2008

Viśta wio!

Wczoraj wieczorem pomyślałem sobie - hmm, Service Pack 1 do Visty powinien mi się już automatycznie ściągać przez Windows Update. Sprawdziłem - nie ściąga się. Spróbowałem ręcznie - też nie. Poszperałem chwilę w necie - już wiem!

Otóż okazało się, że dopadła mnie przyczyna nr 5 uniemożliwiająca pobranie SP1. Co to znaczy? Tylko to, że mój sprzęt ma zbyt stare sterowniki. Microsoftowe Knowledge Base podaje zaledwie 11 urządzeń, których stare sterowniki nie pozwalają na aktualizację systemu. Niestety, mnie udało się posiadać aż 2 z tych 11 urządzeń - oba z niewspieranymi wersjami sterowników: kartę dźwiękową ze sterownikami Realtek AC'97 oraz czytnik odcisków palca Authentec AES1610. O ile nowy sterownik do Realteka udało mi się zlokalizować bardzo szybko (choć ściągał się z prędkością 10kB/s), to na stronie Authenteka nie mogłem znaleźć działu, skąd mógłbym pobrać nową wersję. Na szczęście po paru minutach udało mi się ją znaleźć gdzie indziej.

Po ściągnięciu i zainstalowaniu - w Windows Update pojawiła się informacja, że czeka na mnie 1 ważna aktualizacja. Postanowiłem poczekać z jej instalacją do dzisiaj.

Tak więc dziś włączyłem komputer i uruchomiłem ściąganie Service Packa - chwilę się ściągał, choć to tylko jakieś 65 MB. Zaczął się instalować. Stworzył grzecznie punkt przywracania. Poinformował mnie, że zaraz zacznie ciężką pracę i że ja w tym czasie nie będę mógł korzystać z komputera, a potrwać to może nawet z godzinę lub dłużej. No dobra. Dalej. Komputer zaczął coś mielić, a ja poszedłem zrobić sobie śniadanie. Gdy kończyłem jeść, okazało się, że właściwie już po sprawie - wystarczy tylko uruchomić ponownie komputer. To potrwało jakieś kolejne 10 minut, niemniej jednak po niecałej pół godzinie dowiedziałem się, że posiadam Microsoft Windows Vista Home Premium Service Pack 1.

No i co? No i nic. Nic się nie zepsuło, dźwięk działa, jak działał, czytnik odcisków palca też. Czyli wszystko w porządku. A co się poprawiło? Na razie nie wiem :) Zobaczy się podczas używania. Niemniej jednak bardzo chętnie sprawdzę, czy krytyczna kwestia kopiowania plików choć trochę się poprawiła :)

Brak komentarzy: