czwartek, 6 grudnia 2007

Synchronizacja kalendarza Outlooka z Google Calendar

Niedawno założyłem sobie Aplikacje Google'a w swojej nowej domenie (o tym napiszę później). W związku z tym zacząłem korzystać (np. w pracy) z Kalendarza Google'a. O tym, że ten kalendarz jest fajny, przekonałem się już dość dawno temu. Tylko - co mi teraz po jego funkcjonalności, jeżeli nie będę mógł go sobie zsynchronizować z Outlookiem i moim telefonem.

Na Maku można skorzystać z absurdalnie prostej synchronizacji Kalendarza Google'a z iCalem. Niestety, Outlook 2007 nie oferuje domyślnie synchronizacji z Googlem.

Znalazłem kilka ciekawych rozwiązań tego problemu - niestety, każde z nich jest płatne. Wprawdzie najtańsze kosztowało ledwo 10 dolarów, niemniej jednak stwierdziłem, że ja taką funkcjonalność chcę za darmo.

Na pierwszy ogień poszedł plug-in do Outlooka RemoteCalendars. Na stronie tego plug-ina jest informacja o kilku znanych bugach. Niestety, przytrafiły się one i mnie. Na początku wprawdzie plug-in był aktywny i ładnie się wyświetlał na swoim pasku w Outlooku, ale już po ponownym uruchomieniu Outlooka pasek pozostał - ale bez przycisków. Bo odinstalowaniu i zainstalowaniu RemoteCalendars raz jeszcze - pasek nie pojawił się wcale.

Dobra, druga próba. To było bardziej skomplikowane. Postanowiłem użyć rozwiązania ScheduleWorld (link). ScheduleWorld jest normalną aplikacją kalendarzową on-line, ale można go również wykorzystać jako warstwę pośrednią między Outlookiem a Googlem. Tak też zrobiłem. Utworzyłem tam sobie konto i uruchomiłem na początek synchronizację z Googlem. Jedyne, o czym należy w tym momencie pamiętać, to wciśnięcie przycisku Hosted Domain (ponieważ mój kalendarz jest teraz w mojej domenie).

Duży minus tego serwisu - intuicyjność. Kilka minut mi zajęło zrozumienie rozmieszczenia radio buttonów. Aż zajrzałem do kodu strony, czy czegoś może nie brakuje...

Prosta zmiana - przeniesienie tych buttonów na początek linijki - rozwiązałoby sprawę. Ale cóż. Udało się.

Druga kwestia - synchronizacja z Outlookiem. Też sprowadza się do instalacji odpowiedniego plug-ina. Ponieważ komunikaty o ewentualnych błędach nie mówią prawie nic o samych błędach, a przeglądanie logów raczej nie należy do popularnych hobby - trzeba zmienić w ustawieniach dwie rzeczy. Po pierwsze - wyłączyć szyfrowanie połączenia. A po drugie - w szczegółach ustawień synchronizacji kalendarza musi być zaznaczony format "SIF", a nie "vCalendar". Dlaczego - nie wiem. Inaczej po prostu nie działa.

Synchronizację Outlooka ze ScheduleWorld ustawiłem sobie raz na kilka godzin. Z tego co pamiętam z forum tej aplikacji, taka synchronizacja wyzwala również synchronizację ScheduleWorld z Kalendarzem Google'a. W każdym razie - zamierzony efekt został osiągnięty :)

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

kurde troche zabawy :/

nie ma gdzieś w sieci jakiegos prostego pluginu który ustanawia synchronizacje outlooka i gogle calenar ?

Anonimowy pisze...

Obecnie można prosto i darmowo synchronizować outlooka z google calendar


http://www.nowinki.org/2008/09/03/synchronizujmy-sie/#more-81